google-site-verification=oB4dXgr2FF1VwBD9OCzYCjFZrX1wmNmoEwoJHWNrs5Q

Doruk Karaca

Doruk Karaca
19 Aralık 1993 İzmir doğumludur. Ordu Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Heykel Bölümü 2023 yılı mezundur. Lisans eğitiminde Prof. Nihat Sezer Sabahat’ın öğrencisi olarak taş-mermer malzeme tabanlı heykel çalışmalarına ilgi duymuş, öğrenme sürecine girmiş ve çalışmalarını bu şekilde ilerletmiştir. Bu süreçte Hecettepe Güzel Sanatlar Fakültesi’nin 2022 yılında düzenlediği ‘’Kadavra’nın Manifestosu’’ adlı heykel yarışmasına katılmış ve ‘’Katılım Belgesi’’ ayrıca ‘’ Özel Koleksiyon’’ ödülü almıştır. Aynı yıl Erdemir ‘’ Çelik ve Yaşam’’ heykel yarışmasına katılmış ve ‘’Katılım Belgesi’’ almıştır. Bu yarışmaların da etkisiyle malzeme deneyimlemeleri artan sanatçı metal heykel konusuna ilgi duymaya başlamış ve lisans bitirme döneminde bu alanda çalışmalar yapmıştır.
Yüksek Lisans eğitimini Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Enstitüsü Heykel Anasanat Dalında almaktadır. Sanatçı bu eğitim sürecinde metal ve taş malzemeye olan ilgisini bir üst seviyeye çıkartarak çalışmalarını bu alana odaklamıştır ve tekniğini bu alanda geliştirmekte, metalin ve taşın farklı anlatımlarını yakalamaya çalışmaktadır. Doc.Gökçen Ergür’ün mentorluğunda onun atölyesinde öğrenmeye sürecine ve çalışmalarına devam etmektedir.
Sanatçının çalışmalarında mitolojik ve fantastik unsurlar büyük bir yer tutmaktadır. Farklı malzemeler ve tekniklerle bu üretim sürecini desteklemektedir.